Звукоізоляція стелі. Основні принципи

Зупинимося докладніше на основних методах додаткової звукоізоляції стель, коли джерело звуку знаходиться в приміщенні зверху. Норми звукоізоляції для міжквартирних перекриттів наступні: індекс ізоляції повітряного шуму R'w норм = 52 дБ, індекс ізоляції ударного шуму L'nw норм = 55 дБ (ДБН В.1.1-31: 2013).

Відповідно до методики розрахунку звукоізоляції, наведеної в ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 для монолітного перекриття з бетону (щільністю 2000 кг/м3 і завтовшки 200 мм), Rw = 52, а Lnw = 73 дБ, що на цілих 18 дБ вище норми. Тобто, якщо перекриття між квартирами відносно захищає від повітряного шуму, то з ударним шумом все йде набагато гірше. Найкращий спосіб боротьби з ударним шумом, це улаштування конструкції «плаваюча підлога» у сусідів зверху. Тоді, джерело шуму, а найчастіше за все це кроки і дія на підлогу при перестановці меблів ізолюються відразу, не дозволяючи шуму пройти по всій конструкції будівлі:

Схема распространения звуков через конструкции

Поширення звуку по конструкції будівлі

В залежності від типу будівлі небажаний шум поширюється по-різному. Для старих цегляних будинків, де товщина стін сягає півметра, флангова передача звуку через стіни, буде менше, ніж для панельних і монолітно-каркасних будинків. У будинках, побудованих з пустотілої цегли або блоків, звук, проходячи по повітряному простору всередині пустот, буде поширюватися хаотично і непередбачувано, і, наприклад, на четвертому поверсі можна чути, як відсувають стільці на першому.

Якщо немає можливості домовиться з сусідами зверху про улаштування конструкції «плаваюча підлога», тоді міри по додатковій звукоізоляції приймають вже знизу.

Перший спосіб

Найкращий, але найбільш витратний спосіб боротьби з шумом - улаштування додаткової звукоізоляції всіх огороджуючих поверхонь в квартирі, в тому числі й улаштування конструкції «плаваюча підлога».

В цьому випадку, відсікається прямий шум,(шум) через перекриття і шум через інші огороджуючі конструкції (флангові або непрямі шляхи). Акустична мінеральна вата рекомендується щільністю від 20 до 45 кг/м3 або може застосовуватися інший звукопоглинаючий матеріал завтовшки від 50 мм (на практиці, за рекомендаціями ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 не менше 100 мм) і коефіцієнтом звукопоглинання не нижче 0,85.

Звукоізоляція за такою схемою актуальна, якщо:

  • будинок панельний, а сусіди зверху шумлять нестерпно;
  • будинок з дерев'яними перекриттями і тонкими стінами;
  • будинок з пустотілої цегли або блоків;
  • приміщення буде використовуватися як домашній кінотеатр, репетиційна кімната і т.д.

У більшості випадків немає необхідності в повній звукоізоляції всіх огороджувальних конструкцій.

Другий спосіб

Полягає в улаштуванні додаткової звукоізоляції тільки стелі.

При додатковій звукоізоляції стелі важливо дотримуватися наступних правил:

  • Попередньо повинні бути закладені всі щілини в конструкції перекриття, не повинно бути щілин і отворів.
  • Конструкція не повинна бути жорстко зв'язаною, тому листи ГКЛ не доводять впритул до стін, зазор заповнюють нетвердіючим герметиком, кріплення профілів має бути тільки через звукоізоляційні стрічку, наприклад, зі спіненого поліетилену (ППЕ), а сама конструкція повинна кріпитися на звукоізоляційні підвіси.
  • Чим більше повітряний проміжок між перекриттям і облицюванням, тим краще звукоізоляція, мінімально обґрунтована товщина на практиці становить 50 мм (за рекомендаціями ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 не нижче 100 мм). Заповнення мінеральною ватою або іншим звукопоглинаючим матеріалом повинно бути не менше 50%.
  • Чим більше маса додаткового облицювання (ГКЛ, ДВП, ДСП) тим вище звукоізоляція, саме облицювання при цьому повинно залишатися акустично гнучким. Іноді для збільшення маси застосовують додатковий звукоізоляційний прошарок між ГКЛ. В якості звукоізоляційного прошарку можуть виступати будь-які пружні матеріали з великою поверхневою масою.

За кордоном популярна схема додаткового гнучкого важкого шару.
Так званий Sound Barrier виконує роль «пасивного» барабана, звукова хвиля падає на бар'єр, приводить його до руху, і через велику вагу, розсіюється, зменшуючи передачу звуку далі.

Третій спосіб

Непрямий спосіб поліпшення звукоізоляції, він складається в улаштуванні звукопоглинальних облицювань в приміщенні.

У гучних приміщеннях звуки посилюються. Звук води з крана у ванній кімнаті відбивається від плитки і чути його набагато краще, ніж на кухні. Тому, якщо висота стелі не дозволяє улаштування звукоізоляційної конструкції, як варіант можна збільшити площу звукопоглинаючих конструкцій в приміщенні.

Звукопоглинаючі конструкції:

  • улаштування звукопоглинаючої стелі;
  • установка спеціальної ізоляції під шпалери;
  • укладення ковроліну;
  • додаткові штори, гардини;
  • м'які меблі.

Таким чином, найкращим способом додаткової звукоізоляції стелі є улаштування конструкції «плаваюча підлога» у сусідів зверху. Якщо немає такої можливості, то рекомендується монтаж підвісної стелі, з застосуванням звукопоглинального шару з мінеральної вати, спеціальних звукоізоляційних кріплень, звукоізоляційних стрічок з ППЕ, інших пружних матеріалів і нетвердіючого герметика.

Поделиться