Що включає в себе поняття звукоізоляція

Звукоізоляція - це комплекс заходів по боротьбі з небажаним шумом.

Термін «звукоізоляція» часто використовують з терміном «шумоізоляція». У чому їхня відмінність? По суті, це одне і те ж, тільки перший прийнято застосовувати для загальнобудівельних завдань, а другий - для характеристики шуму різних механізмів, автомобілів, поїздів та інших видів транспорту. Поруч з поняттям «звукоізоляція» дуже часто використовують термін «звукопоглинання». Насправді, це абсолютно різні речі.

Звукоізоляція - це відношення звукової енергії, що падає на конструкцію, до енергії, що пройшла через конструкцію.

Звукопоглинання - це відношення звукової енергії, що падає на поверхню матеріалу (конструкції), до енергії, поглиненої поверхнею матеріалу (конструкцією).

Звукопоглинання характеризує здатність матеріалу (конструкції) поглинати звук, тобто перетворювати звукову енергію в теплову.

Звукоізоляція конструкції являє собою сукупність звуковідбиваючих та звукопоглинаючих властивостей матеріалу (конструкції).

Залежно від джерела звуку розрізняють звукоізоляцію повітряного, ударного і структурного шумів.

Повітряний шум

Повітряний шум - це шум, який формується і поширюється в повітряному середовищі: мова, музика, звуки побутових приладів. Кількісно повітряний шум оцінюють індексом ізоляції повітряного шуму Rw, дБ і його частотної характеристикою в діапазоні частот 100 - 3150 (5000) Гц. Чому саме такий діапазон? По-перше, частотний діапазон побутових шумів найчастіше перебувати саме в цьому діапазоні частот, а по-друге, високі частоти набагато легше гасяться і досить добре ізолюються незалежно від конструкції огородження. Індекс ізоляції Rw, дБ - це усереднене за допомогою нормованої частотної характеристики значення звукоізоляції на частоті 500 Гц. Різні конструкції можуть мати різні частотні характеристики звукоізоляції, але при цьому однаковий індекс ізоляції Rw, дБ. Відповідно до будівельних норм України індекс ізоляції повітряного шуму Rw, дБ переділів між квартирами повинен бути не менше, ніж 52 дБ.

Ударний шум

Ударний шум - шум, який формується при механічному впливі на тверду середу: кроки по підлозі, робота перфоратора, дрилі і т.д.

Структурний шум

Структурний шум, є різновидом ударного шуму, який сформувався під впливом на тверде тіло вібрації. Це може бути вібрація, що передається по трубах і інших елементах споруд. Кількісно ударний шум оцінюють індексом ізоляції ударного шуму, Lnw, дБ. Індекс ізоляції Lnw, дБ - це усереднене за допомогою нормованої частотної характеристики, значення приведеного рівня ударного шуму на частоті 500 Гц. Слід зазначити, що звукоізоляція повітряного шуму - це різниця рівнів звукової енергії, що падає на перешкоду, та тої, що пройшла через перешкоду. Чим більше величина Rw, дБ, тим краще звукоізоляція. В той же час звукоізоляція ударного шуму характеризується тільки рівнем ударного шуму, сформованого в перешкоді. Тобто чим менше індекс ізоляції ударного шуму Lnw, дБ, тим краще звукоізоляційні властивості конструкції. Відповідно до будівельних норм України індекс ізоляції ударного шуму Lnw, дБ, перекриттів між квартирами повинен бути не більше ніж 55 дБ.

Звукоізоляція повітряного шуму

З огляду на, що повітряний шум формується в повітрі, основним способом боротьби з ним є установка перешкод на шляху його проходження. Важливо, щоб огорожа (стіна) було герметичною, не мала отворів і щілин.

Будівельні конструкції можна розділити на декілька типів:

  • Масивні багатошарові конструкції (перекриття, стіна з цегли, бетону, піноблоків);
  • Легкі одношарові конструкції (лист ДСП, ДВП, ГКЛ) зустрічаються рідко;
  • Багатошарова конструкція з декількох легких одношарових (стіна з двох листів ГКЛ із заповненням мінватою і т.д.);
  • Багатошарова конструкція, що складається з монолітної підвалини і легкого облицювання на віднесенні (застосовується найчастіше в разі додаткової звукоізоляції вже існуючої стіни).

Залежно від типу конструкції і оцінюють її звукоізоляцію.

Для масивних конструкцій діє закон мас: збільшення маси конструкції в два рази покращує звукоізоляцію на 6 дБ. Тому для досягнення високих значень звукоізоляції необхідно значно збільшити масу стіни і відповідно її ширину.

Звукоізоляція легких огороджувальних конструкцій залежить від наступних факторів:

  • Поверхневої маси облицювання та його товщини і жорсткості;
  • Відстані між облицюванням;
  • Наявності, відсутності звукопоглинаючого матеріалу всередині конструкції, його поглинаючих властивостей (коефіцієнта звукопоглинання);
  • Наявності жорстких зв'язків між облицюванням.

Звукоізоляція монолітного огорожі з облицюванням на віднесенні повинна враховувати властивості обох конструкцій, наведених вище.

Звукоізоляція ударного шуму

Оскільки ударний шум формується в результаті впливу на тверде тіло, головне завдання, механічно відсікти це тіло від інших конструкцій. Класичний спосіб відсікання - улаштування конструкції «плаваюча підлога» й укладання комунікацій через пружні прокладки. Що таке конструкція «плаваюча підлога»? Якщо розглядати в якості джерела ударного шуму кроки по підлозі, то важливо, щоб далі цієї підлоги звуки не пройшли. Тому при улаштуванні конструкції підлоги, на перекриття з закладом на стіни укладають пружний матеріал. Зверху заливають (засипають, укладають) стяжку так, щоб вона торкалася стін і перекриття тільки через пружний матеріал. Далі важливо, щоб верхнє основне покриття підлоги також торкалося стіни тільки через пружну прокладку, а плінтус кріпився або тільки до підлоги, або тільки до стіни. Таким чином отримують незалежну систему стяжки на пружній основі, далі якої звуковій хвилі складно пройти.

Поділитися