Як працює відбиваюча теплоізоляція
У холодну пору року в будинку завжди втрачається тепло, а в теплу відбувається нагрівання. Мимовільна передача тепла здійснюється від більш гарячого тіла до менш гарячого.
Передача тепла може відбуватися шляхом
- Випромінювання;
- Конвекції;
- Теплопровідності.
Відбиваюча ізоляція належаить до теплоізоляційних матеріалів, які зменшують передачу тепла за рахунок відбивання випромінювань теплової енергії. Також через низьку теплопровідність матеріалу, він забезпечує зниження теплових втрат через пряму теплопередачу.
У будівництві для оцінки якості теплоізоляції використовують величину - «термічного опору конструкції».
Термічний опір огороджувальної конструкції вимірюється різницею температури в кельвінах (або в градусах Цельсія) у поверхонь цієї конструкції, необхідної для перенесення 1 Вт потужності енергії через 1 м2 площі конструкції (м2·K /Вт або м2·°C/Вт).
Для теплоізоляційних матеріалів, які працюють за рахунок низької теплопровідності, термічний опір лінійно залежить від товщини матеріалу і його коефіцієнта теплопровідності. Термічний опір елемента конструкції, що обгороджує:
R = δ / λ,
де δ - товщина шару матеріалу (м), λ - коефіцієнт теплопровідності матеріалу.
Правила монтажу відбиваючої ізоляції
Для матеріалів з відбиваючої ізоляцією все набагато складніше. Ефект теплового відбивання залежить від багатьох чинників: розташування відбиваючої ізоляції, наявності повітряного прошарку за і перед ізоляцією, температури навколишнього середовища. Дані отримані внаслідок багаточисельних експериментів дозволяють визначити такі закономірності:
- При установці відбиваючої ізоляції на поверхню конструкції більш ефективний ізолюючий ефект в області позитивних температур, тому відбиваючу ізоляцію рекомендується застосовувати всередині приміщень.
- Відсутність повітряного прошарку між ізоляційним матеріалом і конструкцією, що ізолюється істотно підвищує ефективну теплопровідність відбиваючої ізоляції.
- Наявність повітряного шару з боку відбиваючої поверхні ізоляції є необхідною умовою для роботи ізоляційного матеріалу.
Зіставлення відбиваючої ізоляції з іншими теплоізоляційними матеріалами показує, що при рівній товщині ізоляції відбиваюча ізоляція ефективніше пінополістиролу в 4 - 8 разів, мінераловатних плит в 4 - 12 разів, пінобетону 12 - 25 разів.
Властивості відбиваючої ізоляції
Зупинимося докладніше на тому, які властивості відбиваючої ізоляції важливі для її роботи. Властивості відбиваючої ізоляції залежать від її товщини, кількості відбиваючих шарів, і ефективності відображати тепло. В інтернеті багато статей та інформації про високе значення коефіцієнта відображення фольги. Одні джерела вказують значення 94%, інші 97 - 98%, хтось пише про високу ефективність лавсанового покриття, хтось про погіршення властивостей ледь не в два рази. Як би там не було відповідно до рекомендацій НДІБК застосування відбиваючої ізоляції засноване на властивості повернення теплових променів матеріалами з низьким ступенем чорноти поверхні. До таких матеріалів відноситься алюмінієва фольга, що має ступінь чорноти 0,04 - 0,06. Таким чином, коефіцієнт теплового відображення фольги не може бути вище 94 - 96 %. Властивості металізованих полімерних плівок, на жаль, набагато менше вивчені, середні значення коефіцієнта відображення - 0,82 %. Також зазначається, що для ефективної роботи теплоізоляції товщина самої металізованої плівки повинна бути не менше 0,3 мкм. Таким чином, ефективною можна назвати відбиваючу теплоізоляцію з алюмінієвим і металізованим покриттям з товщиною від 0,3 мкм.
Конструкції, в яких застосовується відбиваюча ізоляція
Утеплення зовнішніх стін тільки відбиваючою ізоляцією можливо за умови використання ізоляції товщиною 8 мм і більше, найбільш оптимальним є комплексне утеплення з використанням ізоляції з мінеральної вати, пінополістиролу і відбиваючої ізоляції. Застосування відбиваючої ізоляції в конструкціях покрівель досить ефективно не тільки взимку, але і влітку, для запобігання перегріву. Також відбиваюча ізоляція широко застосовується для ізоляції вентиляційних каналів і в конструкціях "тепла підлога".
При виборі відбиваючої ізоляції важливо враховувати не тільки фактори викладені вище, але і особливості монтажу та умови експлуатації.
Порівняння відбиваючої ізоляції з алюмінієвою фольгою і металізованим напиленням
Якщо порівнювати фольгу і металізоване напилення, то обидва матеріали мають як плюси, так і мінуси. Мінуси фольги - легко пошкоджується, може окислюватися з часом і тьмяніти, не стійка до дії агресивного середовища, наприклад в конструкції "тепла підлога" не можна використовувати без додаткового захисту поліетиленовою плівкою, не рекомендується застосовувати для електричних і інфрачервоних (плівкових) теплих підлог. У той же час мінуси плівки, це менший коефіцієнт відображення, але вона більш стійка до механічних пошкоджень, за умови захисту від прямих УФ променів зберігає відбиваючі властивості тривалий період, не тьмяніє і не тріскається.
Таким чином, відбиваюча ізоляція - це ефективне рішення для теплоізоляції різних об'єктів, що дозволяє заощадити простір і вартість при високих показниках теплоізоляційних властивостей