Як працює підкладка під ламінат

Серед великого різноманіття підлогових покриттів, представлених в Україні, чималу нішу займає ламінат. Ламіноване покриття підлоги, або скорочено – ламінат, з'явилося відносно недавно в 1977 році з легкої руки шведської компанії Pergo. В нашу країну воно потрапило ще пізніше і максимальну популярність набуло з 2000-х. Широка різноманітність гами кольорів, швидкий і простий монтаж, а також невисока ціна дозволили ламінату стрімко завоювати ринок.

Високі експлуатаційні характеристики, завдяки яким покриття для підлоги стало настільки популярне, досягаються виключно при чіткому дотриманні правил монтажу, одним з яких є укладання спеціальної підкладки.

Які функції повинна виконувати підкладка під ламінат?

  • Вирівнювання основи підлоги, тому що ламінат не терпить кривих поверхонь;
  • Додатково вона може бути утеплювачем, такою властивістю володіють практично всі підкладки, не враховуючи полімерних плівок;
  • Виступати в якості гідроізоляції. Пінополіетиленові підкладки (ППЕ) та інші полімерні підкладки не пропускають вологу, тому не потрібне застосування додаткового гідробар'єру;
  • Не убирати і не накопичувати вологу, тому що це може привести до пошкодження підлогового покриття і появі цвілі.
  • Забезпечувати звуковий комфорт в приміщенні.

На властивості підкладки зменшувати передачу звуку зупинимося трохи докладніше.

Оскільки підкладка під ламінат досить тонка, то на звукоізоляцію повітряного шуму вона не сильно вплине, а от на ізоляцію ударного шуму її вплив є суттєвим. Методики розрахунку ізоляції ударного шуму, наведені в державних нормах, присвячені в основному самим перекриттям і стяжці, а основа підлоги, включаючи ламінат, згадується мимохідь. В ДСТУ Б В.2.6-85:2009 говориться про те, що ламінат відноситься до рулонних або плиткових м'якопружних звукоізоляційних матеріалів (ПВХ лінолеум, ворсові килимові покриття, ламінат та ін.), а керамічна плитка і паркет, до матеріалів, які можуть не покращувати звукоізоляційні властивості конструкції, а істотно погіршувати. Тобто ламінат відносять до того типу матеріалів, які самі по собі забезпечують достатню звукоізоляцію. В ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 наведені величини індексів поліпшення ізоляції ударного шуму для м'яких матеріалів, в даному випадку для ПВХ лінолеуму. Однак результати можуть бути порівнянні для ламінату, оскільки вони належать до одної групі матеріалів.

Індекс поліпшення ізоляції ударного шуму ПВХ лінолеуму на і без тепло-, звукоізоляційної підоснови

Тип покриття Товщина, мм Індекс поліпшення ізоляції ударного шуму ΔLnW, дБ
Лінолеум ПВХ на теплозвукоізоляційній підоснові 1,8 14
2,4 15
3,5 17
3,6 19

Лінолеум ПВХ без підоснови

0,8 4

** Величини індексів ΔLnW отримані в результаті лабораторних випробувань на суцільний залізобетонній плиті перекриття товщиною 160 мм.

Звукоизоляция подложки под ламинат

Таким чином, наявність підоснови в даному випадку під лінолеумом дозволяє знизити рівень переданого шуму мінімум на 10 дБ у порівнянні з лінолеумом без підоснови.

З точки зору звукоізоляції, застосування підкладки під ламінат є необхідною умовою. Товщина підкладки відповідно до ДСТУ-Н Б В.1.1-34:2013 повинна бути не менше 1-2 мм.

Якими властивостями повинна володіти підкладка під ламінат для досягнення високих значень звукоізоляції?

По-перше, товщина підкладки повинна бути не менше, ніж 2 мм, а по-друге, підкладка повинна мати хороші пружні властивості при нерівномірному навантаженні, оскільки питома вага ламінату досить маленька, приблизно 7 кг/м2, він не може рівномірно розподіляти навантаження, яке виникає при ходьбі. Такі матеріали підкладки, як пінополістирольні плити, хвойна деревина, газонаповнений пінополіетилен не можуть похвалитися такими властивостями. У той час як матеріали з хімічно або фізично зшитого пінополіетиленів і пробки є відмінним прикладом звукоізоляційної підкладки під ламінат.

Таким чином, вибираючи підкладку під ламінат необхідно враховувати її звукоізоляційні властивості і експлуатаційні характеристики. Підкладка повинна бути екологічно безпечною, достатньої товщини (не менше 2-х мм і не більше 4-х мм), мати хороші пружні властивості, бути стійкою до нерівномірних навантажень, не пропускати і не убирати вологу. Якщо брати до уваги всі вищевикладені фактори, то найкращим варіантом є підкладка з пінополіетилену зшитого типу (хімічно або фізично спіненого).

Поделиться